HPV - Zakażenie HPV u mężczyzn? Strzeż się!

MEDserwis.pl > HPV >Zakażenie HPV u mężczyzn? Strzeż się!

Zakażenie HPV u mężczyzn? Strzeż się!

O HPV mówi się najczęściej w kontekście raka szyjki macicy. Nie jest to jednak jedyna konsekwencja infekcji spowodowanej wyżej wspomnianym wirusem. Okazuje się, że jest on groźny także dla mężczyzn. Co gorsza w tym przypadku zakażenie często przebiega bezobjawowo i tym samym utrudnia szybką diagnozę.

Jakie objawy może powodować infekcja HPV? Zdarza się, że wirus ten wywołuje bolesne i trudne do wyleczenia brodawki narządów moczowo-płciowych. Powikłaniem zakażenia może być także rak prącia albo odbytu. Warto wiedzieć, że prawdopodobieństwo rozwinięcia raka odbytu jest 17 razy większe u osób homo i biseksualnych niż u mężczyzn heteroseksualnych. Większe ryzyko zachorowania na raka dotyczy też osób z upośledzoną odpornością a także nosicieli HIV.

Uwaga! Mężczyzna będąc nosicielem wirusa HPV, nawet jeśli nie występują u niego widoczne objawy, stanowi duże zagrożenie dla swojej partnerki. Pamiętaj, że w przypadku kobiet zakażenie wyżej wspomnianym patogenem może przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy (99,7% wszystkich nowotworów szyjki macicy spowodowanych jest właśnie zakażeniem HPV).

Jakie powikłania może spowodować zakażenie HPV u mężczyzn?

U mężczyzn wirus HPV może spowodować następujące schorzenia:

Brodawki narządów płciowych

Zmiany pojawiają się najczęściej w obrębie prącia, moszny, w pachwinach oraz na udach i w okolicy odbytu. Zazwyczaj są wypukłe ale też mogą być płaskie lub kalafiorowate. U większości mężczyzn nie są one bolesne i powstają na kilka tygodni lub też miesięcy od stosunku seksualnego z zainfekowaną osobą.

Rak odbytu

To poważne schorzenie, którego objawami są najczęściej: ból, świąt, krwawienie oraz wydzielina z odbytu. U chorych może pojawić się też powiększenie węzłów chłonnych w okolicy odbytu czy pachwin. Podejrzenia powinny też wzbudzić nietypowy stolec albo zmiana pracy jelit. Należy jednak mieć świadomość, że rak odbytu nie u każdego pacjenta powoduje wytępianie objawów. Czasem choroba ta przebiega w sposób utajony.

Rak prącia

Najczęstszymi objawami tego schorzenia są: zmiana koloru, grubości skóry oraz zgrubienie prącia. W późniejszym stadium rozwoju choroby mogą się także pojawić narośl lub rana prącia. Zwykle syndromy raka prącia nie powodują bólu u pacjenta. Czasem jednak towarzyszy im dyskomfort albo krwawienie. Pamiętajmy, że rak prącia może też przebiegać bezobjawowo aż do zaawansowanego stadium.


Uwaga! Wirus HPV może być przyczyną rozwoju również innych nowotworów złośliwych takich jak rak jamy ustnej, gardła i języka. Pamiętaj, że można się nim też zarazić w trakcie seksu oralnego.

Jak sprawdzić czy to HPV?


Na rynku dostępny jest test genetyczny, dzięki któremu można blisko w 100% wykluczyć zakażenie wirusem HPV. Więcej na jego temat dowiesz się na naszej stronie lub pod bezpłatnym numerem infolinii: 800 007 771 (także dla telefonów komórkowych).

Autor: Elwira Posłajko

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl